Přeskočit na navigaci Přeskočit na obsah Přeskočit na patičku

1. ročník APELACE KURDĚJOV

  • Proběhlá akce
img 0369

Již v neděli 5. 5. proběhne v Kurdějově 1. oficiální ročník Apelace Kurdějov. Dorazí přední sommeliéři z ČR, aby ohodnotili kurdějovská vína.
Zakladatelé spolku Apelace Kurdějov se spojili s Asociací sommeliérů ČR, která zajišťuje pravidelné hodnocení vín. 
Závěrečné hodnocení proběhne právě v Art Wine Hall, kde následuje vernisáž malířky Eriky Voith.

O Apelaci kurdějov

Apelace Kurdějov je apelačně-klasifikační systém označování vín, vyráběných z hroznů vypěstovaných v terroir Kurdějov v katastru obce Kurdějov a základě románského klasifikačního systému. Využívá se primárně ve Francii nebo Itálii. V České republice podobné hodnocení žádná jiná vinařská obec nevyužívá.
Členy spolku je celkem 16 místních vinařů z Kurdějova.

Pod Apelaci Kurdějov spadají viniční tratě a parcely, z jejichž hroznů vyráběná vína se opakovaně kvalifikují v systému hodnocení vín.

Hodnocení

Apelace Kurdějov má celkem čtyři stupně.
Pro hodnocení je nutné, aby hrozny pocházely z kurdějovského katastru, v případě nejnižšího hodnocení Made in Kurdějov i z přilehlých katastrů.
Hodnocení zajišťuje dvakrát ročně nezávislá komise nejméně pěti odborníků pod dohledem Asociace sommeliérů. 

Tři nejvyšší kategorie také nesmí obsahovat víc zbytkového cukru než čtyři gramy, musí tedy jít o vína suchá. Na které se například v rámci našich vinařství specializujeme.

V případě nejvyšší kategorie Grand musí víno získat třikrát hodnocení 96 až 100 bodů,
u kategorie Premier je to 90-95 bodů a u kategorie village 85 až 89 bodů.

Stupnici tří úrovní doplňuje Made in Kurdějov, kde jsou na víno kladeny nejnižší nároky. Stačí, když víno získá 82 bodů a kromě suchých vín do ní lze zařadit i vína polosuchá, polosladká i sladká. „Tato kategorie by měla být dostupná i pro malovinaře, proto sem mohou spadat i vína z hroznů z přilehlých katastrů.